0900-7-WBCB/H - Corner Workbench with 100mm Splashback, 900x900x900mm
Save 32%
MODULAR SYSTEMSSKU: 0900-7-WBCB/H
Description
Stainless Steel Corner Workbench with Splashback and Solid Undershelf - 0900-7-WBCB/H
Features:
  • 100mm Splashback
  • 900mm Wide x 900 mm deep × 900 mm high
  • Specially designed for quick & simple assembly
  • Comes with instruction manual & tools
  • Supplied flat-packed for ease of transport
  • Locking drawers available*
Legs
Features:
  • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
  • Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
  • Castor kits available (lockable)
Benchtops
  • 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
  • Llined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
  • Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
  • As the bench size increases so does the number of channels
Undershelves
  • Height of shelf is fully adjustable, also an extra shelf can be added
  • 1.2 mm S/S
  • Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick
Splashbacks
  • Stainless steel backing
  • All S/S lined & bevelled
  • 180 mm high; 30 mm thick