Right Inlet Single Sink Dishwasher Bench SSBD7-1800R/A
Save 32%
MODULAR SYSTEMSSKU: SSBD7-1800R/A
Description
All Stainless Steel Right Inlet Single Sink Dishwasher Inlet Bench - SSBD7-1800R/A
1800mm wide
• 700 mm deep × 900 mm high
• Bowl size 450mmW×450D×300H; 90 mm Ø drain hole
• specially designed for quick & simple assembly
• come with instruction manual & tools
• supplied flat-packed for ease of transport
• 4 legs per bench
- 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• 1.2 mm S/S
• 15 mm wet edge
• right bowl positioning
• bowls are fully welded, polished inside & out
• 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
• Stainless Steel backed • 150 mm high; 30 mm thick
• bevelled • fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
• fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
• castor kits available (lockable)
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• lined with XPS board, 15 mm thick & S/S panel