WB7-1200/A Stainless Steel Workbench
Save 32%
MODULAR SYSTEMSSKU: WB7-1200/A
Description
All Stainless Steel Flat Workbench with solid undershelf - WB7-1200/A
1200mm Wide
OPTIONAL DRAWERS AVAILABLE
; - See Stainless Steel Accessories
• 700 mm deep × 900 mm high
• Specially designed for quick & simple assembly
• Comes with instruction manual & tools
• Supplied flat-packed for ease of transport
• 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• Locking drawers available*
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
• Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
• Castor kits available (lockable)
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• Llined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
• Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
- As the bench size increases so does the number of channels
Undershelves
• Height of shelf is fully adjustable, also an extra shelf can be added
• Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick