WBB6-2400/A Workbench with Splashback
Save 32%
MODULAR SYSTEMSSKU: WBB6-2400/A
Description
All Stainless Steel Workbench with Splashback and Solid Undershelf - WBB6-2400/A
2400mm Wide
OPTIONAL DRAWERS AVAILABLE
; - See Stainless Steel Accessories
• 600 mm deep × 900 mm high
• 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• Locking drawers available*
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• Llined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
• 1.2 mm S/S
• Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick
• All S/S lined & bevelled
• 150 mm high; 30 mm thick