WBB7-0900/A Workbench with Splashback
Save 32%
MODULAR SYSTEMSSKU: WBB7-0900/A
Description
All Stainless Steel Workbench with Splashback and Solid Undershelf - WBB7-0900/A
900mm Wide
OPTIONAL DRAWERS AVAILABLE
; - See Stainless Steel Accessories
Features:
  • 700 mm deep × 900 mm high
  • 4 legs per bench - 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
  • Locking drawers available*
Legs
Features:
  • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
Benchtops
  • 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
  • Llined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
Undershelves
  • Height of shelf is fully adjustable, also an extra shelf can be added
  • 1.2 mm S/S
  • Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick
Splashbacks
  • Stainless steel backing
  • All S/S lined & bevelled
  • 150 mm high; 30 mm thick